Ürünler

Kartonpiyer Uygulamaları

İnsanlar, yaşadıkları yerleri sürekli olarak daha estetik hale getirerek yaşadıkları alanlara sanatsal güzellik katmak isterler.Kartonpiyer; ekonomik olması kolay, şekillendirilebilmesi, imalatının ve montajının çabuk ve seri olması, yapıda gizlenmek istenen kısımları dikkat çekmeden kapatması ve yapılara estetik güzellik katması nedeni ile en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir.


Son yıllarda değişik kartonpiyer modellerinin yapılması, kartonpiyer maliyetinin ekonomik olması, işçiliğinin ucuz olması ve pratik çözümler sunması nedeni ile yeni yapılan tüm yapılarda kartonpiyer ürünleri kullanılır hale gelmiştir. Bu modülde sizlere kartonpiyer dökümünü basamaklar halinde anlatarak, sizlerin uygun ortamda kartonpiyer dökümü yapıp kartonpiyerlerin kalıptan zarar görmedençıkartılması ve en uygun koşullarda istiflenerek kullanılacağı ana kadar uygun ortamlarda korunmasının anlatılması hedeflenmektedir.

 

Alçı kartonpiyer dökümüne başlamadan önce kartonpiyer yapılacak yerin uzunluğunun ölçülmesi gerekir. Çünkü kartonpiyerler kalıptan boy olarak çıkarlar ve genelde kalıpların boy uzunlukarı 1,5–2 metredir. Kartonpiyer montajı yapılacak yerin uzunluğunu ölçersek kaç adet kartonpiyere ihtiyacımız olacağını hesaplayabiliriz. Kartonpiyerlerin darbelere karşı yeterince dayanıklı olmamalarından dolayı birkaç adet yedek döküm yapılmalıdır Yapıları kabartmalarla bezemek için çoğunlukla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde kullanılan, sertleştirilmiş mukavva veya katıklı alçıdır.

 

Kartonpiyer dekorasyon amaçlı ve yapılarda uygulamada ortaya çıkan bazı eksiklikleri izole etmede çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Yapıların iç kısımlarında ve nem almayan yerlerinde ince sıva ya da alçı sıva uygulamaları yapıldıktan sonra yüzeyleri güzeleştirmek ve süslemek için tavan ve duvarların kesiştiği köşelere, tavana, duvarlara kartonpiyer uygulamaları yapılabilir.Alçı kartonpiyer: Kartonpiyer alçısı ve suyun bir kapta, içerisinde opaklar olmayacak şekilde karıştırılarak daha önceden hazırlanan sıvı yağ, bor yağı veya arap sabunu, su ve mazot karıştırılarak sıvı ile yağlanmış kalıplara dökülmesi ile elde edilir. Bu yöntemle hazırlanan kartonpiyerlerin kırılmaması için alçı hamuru iki kat halinde dökülür ve aralarına keten lifi konularak kartonpiyerlerin kolayca kırılmalarıönlenmiş olur. Polistren kartonpiyer: Banyo WC gibi ıslak hacimlerde alçı ile yapılan kartonpiyerler sağlıklı olmaz. Bu nedenle bu gibi yerlerde sudan etkilenmeyen stropiyer ve poliüretan (alçısız kartonpiyer) kartonpiyerler kullanılır. Bu kartonpiyerlerle yapılan uygulamalarda, çalışma alanında kirlenme olmaz, montajı kolaydır, ekonomik bir malzemedir. Uygulama sonrası temiz ve pürüzsüz bir görüntü elde edilir. Kullanıldıkları yerlere göre kartonpiyerler Kartonpiyer çıtalar: Tavana, duvar kenarlarından 30–35 cm içeriden yapıştırılarak yapılan dekoratif yapı malzemesidir